REVIZOR jarní zájezd
6. 5. 2023
REVIZOR jarní zájezd

Šedivé nebe a drobný déšť zrovna v to sobotní ráno nelákalo k tomu vstát z postele, a už vůbec ne někam vyrazit. 

Čtěte více
Fortellácká síť
25. 2. 2023
Fortellácká síť

Jsme moc rádi, že jsme se po dlouhé covidové pauze opět sešli ve sportovním a mohli se opřít do volejbalového balónu, tentokráte již na 11. ročníku tradičního fortelláckého volejbalového turnaje „fortellácká síť“, který se konal v sobotu 25. 02. 2023 ve sportovní hale Na Střelnici v Lanškrouně. Do turnaje byla nominována celkem čtyři smíšená družstva, která byla vedena skvělými kapitánkami Markétou, Hankou, Bárou a Eliškou. Turnaj byl nabitý úžasnými výkony, jak ze strany hráčů, tak rovněž ze strany fanoušků, kteří hráče v bouřlivé atmosféře hnali za zvuku bubnů k vysokým výkonům.

Výkony jednotlivých týmů byly velice vyrovnané, nakonec však po šesti odehraných zápasech bylo konečné pořadí v turnaji následující:

  1. tým „Úžasňákovi“ – kapitánka Markéta
  2. tým „HRRR“ – kapitánka Hanka
  3. tým „Zabijáci“ – kapitánka Eliška
  4. tým „Profíci“ – kapitánka Bára

Všichni hráči si výborně zahráli, některé výměny byly neskuteč - ně dlouhé a bojovalo se opravdu o každý míč. I přes kontrolované téměř akrobatické zákroky se nikdo ne - zranil, což je každopádně známkou vysoké kvality a vyzrálosti hráčů a podaných výkonů. Zázemí pro hráče i fanoušky bylo tradičně velmi dobře za - jištěno v otevřeném bufetu v rámci jídelny, nejen výtečným obědem, ale i pro průběžné a pozápasové posezení u točené - ho pivka aj.

za organizační tým Radek Šmíd a Radim Šafařík

Čtěte více
Podzimní fortelláček 2022
6. 12. 2022
Podzimní fortelláček 2022

Konečně se vše usadilo do starých kolejí a tak jsme si mohli s Vašimi dětmi užít letos i podzimní fortelláček. Ten byl už tradičně určen pouze školním dětem, aby volné dva dny vyplnily různými zábavnými aktivitami v partě s kamarády.
Ve středu jsme vyrazili do kina na skvělý animák DC Liga supermazlíčků, obsadili jsme svá oblíbená místa na balkóně a tentokrát došlo i na nezbytný popcorn, takže jsme měli zážitek se vším všudy. Po návratu z kina jsme se s chutí pustili do výroby různých kartónových objektů, materiál jsme si už ráno obstarali ve všech dostupných kontejnerech☺. U toho jsme stihli spoustu stolních her, karty, kvarteta, člověče nezlob se, stolní fotbálek, pingpong – no vůbec se nám nechtělo odpoledne domů. 
Druhý den jsme měli připravenou soutěž, v níž týmy čekala spousta záludných otázek a na závěr si vymýšlely a budovaly vlastní města. Fantazie běžela na plné obrátky a za některé nápady by možná byli vděční i filmoví scénáristé a režiséři. Na závěr jsme ještě absolvovali prohlídku kartónových hradů, zámků i jiných staveb, kde nám jejich kasteláni poskytli i odborný výklad☺. 
Zkrátka dva dny utekly jako voda, všichni se bavili, nikdo se nenudil a snad se také všichni těšíme na další setkání v příštím roce.
Iva Červinková

Čtěte více
Na Moravu nejen za vínem
10. 11. 2022
Na Moravu nejen za vínem

Nastal podzim a jako v předchozích letech se zaměstnanci fortellu vydali na podzimní zájezd do vinného sklípku s doplňkovým programem.
Odjezd v ranních hodinách dne 15.10.2022 všichni úspěšně zvládli a tak jsme se mohli vydat na cestu do vinného sklípku. Součástí zájezdu byla i návštěva papouščí ZOO v Bošovicích a historické kovárny v Těšanech.  Po klidné jízdě autobusem jsme s očekáváním předstoupili před bránu papouščí ZOO, která se může pyšnit titulem  „jediná papouščí ZOO v Evropě“. K naší nelibosti se široko daleko ozývalo hlasité papouščí zpívání a volání a všichni jsme se s podivem a obdivem dívali po sousedním domech, jelikož se papouščí ZOO nachází v hustě osídlené obytné zóně. Celý areál této ZOO je vybavený kombinací nerezových klecí a nádherné flory, která tyto klece obklopuje. Celý dojem z papouščí ZOO umocňuje papouščí volání, které se s naší přítomností znásobilo. Nicméně krása papouščích exponátů zcela maže vše negativní a všichni obdivně hodnotí krásné papoušky. Najdeme zde nespočet druhů papoušků - od Amazonků, Aratingů, Arů, Kakadu, Korel, Andulek až po Agapornisy. Chloubou této ZOO jsou velcí papoušci Kakadu bílý a druh Ara ararauna, Ara ararauna středoamerický či Ara vojenský. Součást expozice tvoří i čitelně vytvořené popisky voliér s určením původu papoušků a základními údaji o nich. Několik papoušků z této ZOO má původ v  L´oro Parku na Tenerife, který patří mezi špičku v chovatelství papoušků. Po vyčerpávající prohlídce ZOO jsme se s radostí nechali obsloužit v místní kavárně, která nabízí mnoho teplých i studených nápojů a další občerstvení. 
Dalším bodem programu na naší sobotní cestě za vínem byla návštěva historické kovárny v Těšanech a obědová pauza v restauraci u Maryši. Název této restaurace není vůbec náhoda, ale zcela jasný historický fakt, Maryša v Těšanech skutečně žila. Těšany jsou dějištěm vesnického dramatu Maryša, které napsali bratři Alois a Vilém Mrštíkovi. Maryša se narodila v Těšanech v malém domku, který stojí na Těšanské návsi poblíž kostela. Naší zastávkou byla historická barokní kovárna z konce 17. století a její expozice kovářství a kolářství. Tato kovárna je spojená s obydlím, které je bohatě vybaveno dobovými věcmi a nástroji, které dříve lidé běžně používali. Můžeme zde vidět kdysi obývané světnice s plnou výbavou, dobový dřevěný nábytek, oblečení, kroje, nástroje a lidové výtvory. V kovářských dílnách spatříme velkou výheň s původními měchy, dílenskými ponky, velkou sbírků nářadí a dobové fotografie z dílen. Řemeslo kovářství a kolářství se v tomto místě neslo právě od konce 17. století a posledním kovářem zde byl pan Vincenc Chaloupka, který provozoval kovářskou živnosti až do roku 1950. Poté odešel pracovat do továrny a kovářská výheň vyhasla.
Cíl našeho výletu se přiblížil a my jsme přijeli do obce Bořetice před vinařství Habřina. Už se setmělo a nás přivítalo útulně a elegantně zařízené vinařské pohostinství s milou obsluhou. Na úvod našeho večerního pobytu nás paní provozní přivítala se džbánky burčáku a průvodním slovem o programu celého večera. Prohlídku výrobní části tohoto vinařství jsme absolvovali na dvě skupiny. Po bohaté ochutnávce vín a po přednášce o historii vinařství, výrobě vína a o praxi vinaře přímo od člena vinařské rodiny Habřinů, jsme se vrátili na svá místa v pohostinství, abychom dosyta užívali skvělého vína, bohatého a chutného rautu a především skvělou cimbálovou muziku. Ta byla zastoupena mladými muzikanty a jejich talent a um při hraní a zpěvu lidových písní nás ohromil. Dobře jsme se bavili, s chutí si zazpívali a pochopitelně došlo i na tanec. Samozřejmostí byla i možnost koupě lahví vín z tohoto vinařství s sebou a díky kvalitní přednášce jsme měli usnadněný výběr toho nejlepšího, co vinařství u Habřinů nabízí. 
Celý tento výlet byl po pandemické době velice příjemným zpestřením podzimního období a další možností pro fortelláky, jak si opět užít čas společně i mimo práci. Velké díky patří organizátorce výletu Ivě Červinkové, která jako obvykle vymyslela bohatý a kvalitní program a po celou cestu nás doprovázela. Další velké díky patří i našemu zaměstnavateli, který velkorysou finanční částkou tento zájezd podpořil. 
Kateřina Květenská, vedoucí sekretariátu GŘ

Čtěte více
fortell na veletrzích v roce 2022
31. 10. 2022
fortell na veletrzích v roce 2022

V letošním roce jsme se prezentovali na dvou významných veletrzích, tradičním MSV v Brně a ve spolupráci s českou proexportní agenturou CzechTrade i na největším plastikářském veletrhu na světě, kterým je K-veletrh v německém Düsseldorfu. Ten se koná každé tři roky, jako vždy  i v letošním roce za značného zájmu vystavovatelů i návštěvníků.

Čtěte více
O pohár velkého Franty - bowling
27. 6. 2022
O pohár velkého Franty - bowling

Mezi šestnáctým a sedmnáctým ročníkem Fortell cupu o Pohár Velkého Franty uplynulo 863 dní. Za tu dobu se hodně změnilo, naštěstí se nezměnil zájem o pohyb. O vítězství bojovalo sedmatřicet hráčů. Favority hledat bylo těžké, neboť hráči bojovali proti průměru svých výkonů z minulých dvou ročníků. Od těch uteklo hodně vody, navíc na turnaji bylo hodně nováčků. Protože neměli průměr z minulosti, přidělil se jim průměr všech, kteří kdy turnaj hráli, což z řady z nich udělalo favority.

Čtěte více
Lukáš Moravec – Golf je sport pro každého
6. 4. 2022
Lukáš Moravec – Golf je sport pro každého

Povídání s vedoucím stř. 300 a 600 (lisovna kovů a montáže) Lukášem Moravcem o jeho koníčku jsem plánovala už delší dobu a zdá se, že nastal ten pravý čas. Jaro přímo vybízí k pobytu v přírodě, po dlouhé zimě člověk toužebně vyhlíží sluníčko a lačně nasává čerstvý jarní vzduch – ideální chvíle vyrazit třeba na golfové hřiště.

Čtěte více
Rozhovor s novým vedoucím nástrojárny
25. 3. 2022
Rozhovor s novým vedoucím nástrojárny

Jan Otevřel uspěl ve výběrovém řízení na pozici vedoucího nástrojárny po odchodu Pavla Čady. Pánové z nástrojárny si ho už určitě stihli nenápadně oťukat a omrknout, těm ostatním....

Čtěte více
Petr Lešikar – Rychle a zběsile
29. 10. 2021
Petr Lešikar – Rychle a zběsile

Kluků, kteří se odmala vrtají v motorech a sní o kariéře automobilového závodníka je určitě hodně. Jen minimu z nich se splní tento sen na profesionální úrovni. Existuje však velká...

Čtěte více
Pavel Jelínek – Teď už se i kochám
5. 10. 2021
Pavel Jelínek – Teď už se i kochám

Projektový manažer Pavel Jelínek je muž mnoha zájmů. V jednom z minulého čísla časopisu Fortelloviny poutavě vylíčil své putování za francouzským opevněním – Maginotovou linií...

Čtěte více